Dodaj tu swój tekst nagłówka

Sesje tlenoterapii wykonywane w komorze hiperbarycznej cechują się wysoką skutecznością w przypadku wielu schorzeń. Polegają na dostarczaniu tlenu pod zwiększonym ciśnieniem atmosferycznym do tkanek. Dowiedz się, czym konkretnie jest komora hiperbaryczna, ile zabiegów obejmuje pełen cykl leczenia i jakie korzyści przynosi organizmowi.

Komora hiperbaryczna – co to?

Komora hiperbaryczna to specjalne urządzenie, w którym przeprowadzane są sesje tlenoterapii hiperbarycznej. Co daje tlenoterapia? Metoda ta wykorzystuje lecznicze właściwości czystego tlenu pod zwiększonym ciśnieniem, którego wartość może być nawet trzykrotnie wyższa od ciśnienia atmosferycznego. W efekcie fizjologiczne bariery tlenu w przenikaniu do komórek są usuwane, przez co komórki otrzymują większe dawki tlenu, co sprzyja leczeniu rozmaitych schorzeń. Osoba znajdująca się w komorze wdycha zatem czysty tlen. Pierwsze urządzenie będące pierwowzorem współczesnych komór hiperbarycznych zaprojektowano już w XVII wieku, ale do powszechnego użycia sprzęty te weszły dopiero dwa wieki później. Obecnie wyróżnia się kilka rodzajów komór: jednomiejscowe, wielomiejscowe oraz worki Gamowa.

Tlenoterapia – na co pomaga?

Zabiegi tlenoterapii są pomocne w leczeniu różnych dolegliwości i schorzeń wymagających poprawy procesów fizjologicznych organizmu. Metoda ta wspomaga regenerację i odżywienie komórek oraz działa hamująco na procesy starzenia. Wśród chorób będących wskazaniem do leczenia w komorze hiperbarycznej znajdują się m.in.: zatrucie tlenkiem węgla, choroba dekompresyjna, martwicze zakażenie tkanek miękkich oraz niedokrwienie tkanek miękkich o ostrym charakterze. Ponadto hiperbaria tlenowa jest wskazana w przypadku urazów mięśniowo-szkieletowych i wielonarządowych, zatoru gazowego powstałego np. podczas cewnikowania czy operacji, głuchoty o charakterze idiopatycznym lub będącej efektem urazu akustycznego, a także oparzeń II i III stopnia. Sesje w komorze hiperbarycznej są też przeprowadzone u pacjentów po urazach i kontuzjach, po amputacji, z tzw. stopą cukrzycową, martwicą kości, odleżynami, ropniami, uszkodzeniami popromiennymi czy zapaleniem ucha zewnętrznego.

Tlenoterapia hiperbaryczna – jak przebiega?

Zabiegi tlenoterapii hiperbarycznej trwają ok. 60-80 minut. Są podzielone na dwa cykle, a po każdym z nich występują kilkuminutowe przerwy. Osoba przebywająca w komorze musi mieć na sobie luźną przewiewną odzież albo spodenki i koszulkę. Nie może również mieć przy sobie ostrych przedmiotów. Podczas zabiegu ciśnienie jest zwiększane stopniowo, aż do chwili osiągnięcia wymaganego poziomu, który jest następnie utrzymywany do końca sesji. Aby osiągnąć najlepsze rezultaty, warto poddawać się zabiegom regularnie. Liczbę sesji oraz ich czas należy dostosować indywidualnie do każdego pacjenta. Tlenoterapia hiperbaryczna jest uznawana za bezpieczny zabieg, jednakże niektóre osoby mogą odczuwać skutki uboczne, takie jak wymioty, bóle głowy czy zmęczenie.

Komora hiperbaryczna – cena

Z komory hiperbarycznej można korzystać odpłatnie. Na przykład w Centrum Hiperbarycznym Tlenownia cena jednego zabiegu wynosi zaledwie 80 zł (przy zakupie pakietu obejmującego 20 sesji).