Dodaj tu swój tekst nagłówka
Komora hiperbaryczna stanowi jedną z efektywniejszych metod terapii wspomagających w przypadku wielu schorzeń. Jej popularność wynika ze znakomitych rezultatów, jakie przynosi, m.in. przy zatruciu czadem, miażdżycy, nadciśnieniu, chorobach neurologicznych, autoimmunologicznych, dróg oddechowych czy cukrzycy. To niejedyne przypadki, kiedy warto stosować zabiegi tlenoterapii hiperbarycznej. Sprawdź, jak komora hiperbaryczna wpływa na urazy, obrzęki i kontuzje.
Komora hiperbaryczna a sport
Sesje w komorze hiperbarycznej są często i chętnie stosowane przez sportowców ze względu na dobroczynne rezultaty, jakie zapewniają organizmowi. Osoby regularnie uprawiające sport są narażone na rozmaite kontuzje i urazy, w których leczeniu pomagają właśnie zabiegi tlenoterapii hiperbarycznej. Tlen dostarczany pod ciśnieniem wyższym niż atmosferyczne działa dobroczynnie na tkanki ludzkiego ciała. Podczas zabiegu jest transportowany wraz z osoczem i krwią do wszystkich komórek, redukując problemy organizmu związane z niedotlenieniem. Ponadto sesje w komorze hiperbarycznej wpływają na szybszą regenerację organizmu po dużym wysiłku, pomagają w leczeniu urazów ścięgien, mięśni i kości, a także redukcję obrzęków. Zabiegi poprawiają też przemianę materii, zmniejszając ryzyko powstawania zakwasów.
Jak komora hiperbaryczna wspomaga leczenie kontuzji i obrzęków?
Wspomaganie regeneracji dzięki tlenoterapii hiperbarycznej jest szczególnie polecane sportowcom, ale przyniesie wiele korzyści każdemu, kto doznał kontuzji czy urazu skutkującego obrzękiem bądź inną dolegliwością.
Obrzęki towarzyszące kontuzjom nie muszą być duże, ale mimo to często poważnie utrudniają dopływ tlenu do uszkodzonych tkanek, co może prowadzić do zakażeń oraz innych komplikacji. Wspomaganie regeneracji dzięki tlenoterapii hiperbarycznej powoduje, że do organizmu dociera więcej tlenu transportowanego przez krew i osocze. Przepływ krwi w niedotlenionych komórkach ulega poprawie, przez co tworzą się nowe naczynia krwionośne transportujące tlen do komórek. Według badań systematyczne zabiegi w komorze hiperbarycznej aż osiem razy zwiększają produkcję komórek macierzystych, które odpowiadają za naturalny proces regeneracji. Zwiększenie liczby komórek macierzystych w połączeniu ze stymulacją fibroblastów działa leczniczo na obrzęki. Ponadto naczynia krwionośne dotlenione w czasie zabiegu obkurczają się, co pozwala zmniejszyć opuchliznę. Proces gojenia staje się szybszy, co umożliwia łatwiejszy powrót do sprawności.
Tlenoterapia a leczenie obrzęków
Tlenoterapia hiperbaryczna to jedna z najskuteczniejszych i najszybszych metod służących przywróceniu sprawności nawet po poważnych kontuzjach, urazach czy złamaniach. Ma zbawienny wpływ na obrzęki czy trudno gojące się rany. Wykazuje właściwości antybakteryjne, pomaga skrócić czas rekonwalescencji i pomaga w odbudowie skóry. Wzmacnia przy tym skutki innych terapii i polepsza efektywność podawanych leków. To wszystko sprawia, że zabiegi w komorze hiperbarycznej są powszechnie stosowane od lat zarówno przez sportowców, jak i inne osoby poszukujące szybkiego i efektywnego sposobu na pozbycie się skutków urazów.