Dodaj tu swój tekst nagłówka
Tlenoterapia hiperbaryczna wyróżnia się wieloma zaletami, z których do największych zalicza się poprawę ogólnej kondycji organizmu. Dotlenianie zwiększa jego odporność oraz wytrzymałość, co przekłada się na szybsze gojenie urazów oraz zmniejszenie dolegliwości bólowych. Oprócz tego środowisku medycznemu udało się zaobserwować, jak komora hiperbaryczna wspomaga leczenie poparzeń oraz innych uszkodzeń skórnych.
Komora hiperbaryczna a wsparcie leczenia poparzeń
Szereg badań naukowych potwierdza skuteczność tlenoterapii hiperbarycznej w leczeniu oparzeń. Źródło efektywności metody leży w jej prostocie – hiperbaria wysyca ciało tlenem w podwyższonej dawce. Krążąc po organizmie, tlen pobudza wszystkie narządy oraz tkanki, włącznie z uszkodzonymi. Wspieranie leczenia oparzeń poprzez tlenoterapię polega na intensywnym dotlenianiu tkanek. Dzięki temu zostają pobudzone do działania, podobnie jak procesy metaboliczne organizmu.
Sesje w komorze hiperbarycznej poprawiają krążenie, co bezpośrednio przekłada się na sprawniejszy transport natlenionej krwi po całym ciele. Lepiej ukrwione tkanki stają się automatycznie lepiej odżywione. Jak tlenoterapia wpływa na oparzenia skóry? Zwiększa się produkcja nowych naczyń krwionośnych, fibroblastów, elastyny oraz kolagenu. Zdrowa skóra zaczyna wyglądać atrakcyjniej, podnosi się poziom jej jędrności, gładkości oraz elastyczności. W przypadku uszkodzonej (poparzonej) zachodzą równie istotne zmiany, za co odpowiada m.in. przyspieszenie tworzenia się nowych komórek macierzystych.
Jak tlenoterapia wpływa na oparzenia skóry?
Poparzenia, podobnie jak inne zmiany naruszające strukturę skóry, to strefy poddawane działaniu bakterii beztlenowych. Zachodzą w nich te same procesy co w trudno gojących się ranach, zakażeniach skóry oraz tkanki podskórnej. Im dłużej pacjent zwleka z podjęciem terapii, tym będzie dłuższa oraz trudniejsza. Rośnie grono lekarzy uważających, że wystarczy połączyć konwencjonalną terapię z metodą taką jak komora hiperbaryczna, a wsparcie leczenia poparzeń przyniesie znaczne korzyści. Specjaliści wychodzą z założenia, że warto wdrożyć hiperbarię jak najszybciej po doznaniu urazu.
Jak padło wyżej, hiperbaria przyczynia się do powstawania nowych naczyń krwionośnych, które w dalszych etapach będą transportować krew, tlen oraz substancje odżywcze do tkanek. Im więcej powstaje nowych naczyń, tym szybciej uszkodzone obszary mogą się odbudowywać. Obserwując postępy w regeneracji tych miejsc, można się przekonać, jak komora hiperbaryczna wspomaga leczenie poparzeń. Dzięki cyklowi HBOT pacjent z oparzeniami może skrócić swoje leczenie – nie tylko zredukuje bolesność ran, lecz również ma szanse je zmniejszyć.
Wspieranie leczenia oparzeń poprzez tlenoterapię
W jaki sposób oddziałuje komora tlenowa na oparzenia skórne? Poprzez dostarczanie organizmowi zwiększonych dawek tlenu pod ciśnieniem odżywia go oraz wzmacnia. Komórki w lepiej ukrwionych tkankach mogą z większą skutecznością odbudowywać uszkodzone fragmenty. Dotlenienie ciała sprawia, że staje się ono nieprzyjaznym środowiskiem dla bakterii beztlenowych żerujących na poparzeniach. Te z kolei są odpowiedzialne za rozwój infekcji, a później zakażeń. Kiedy organizm oczyszcza się z nich podczas wizyt w komorze, uszkodzenia skóry mogą goić się w krótszym czasie.