Dodaj tu swój tekst nagłówka

Każdego roku nowotwory zabierają miliony ofiar. Mimo rozwoju onkologii rak wciąż bywa schorzeniem śmiertelnym, zwłaszcza gdy pacjent zjawi się u lekarza w zbyt zaawansowanym stadium. Skuteczność leczenia zależy nie tylko od czasu, w którym zostanie zdiagnozowany nowotwór, lecz również od jego rodzaju, lokalizacji czy stanu zdrowia. Metody zwalczania komórek nowotworowych takie jak radio- czy chemioterapia znacznie osłabiają organizm. Z myślą o zwiększeniu odporności pacjentów lekarze coraz częściej zalecają wsparcie rehabilitacji onkologicznej tlenoterapią. Na czym polega ta metoda i czemu przynosi korzyści?

Leczenie nowotworów a komora hiperbaryczna

Komórki nowotworowe były wcześniej zwykłymi komórkami, które uległy degeneracji – zezłośliwieniu. W wyniku ataku raka nie tylko przestały funkcjonować w prawidłowy sposób, ale zagrażają własnemu organizmowi. Ich praca mogła zostać zaburzona z różnych powodów, począwszy od promieniowania, mutacji, niedożywienia komórkowego, a skończywszy na niedotlenieniu. Za wieloma dolegliwościami stoją bakterie beztlenowe, w które w warunkach niewystarczającej ilości tlenu szybko się namnażają. Systematyczne wsparcie rehabilitacji onkologicznej tlenoterapią może zredukować ich liczbę, odżywić komórki oraz wzmocnić organizm.

Podczas tlenoterapii hiperbarycznej (Hyperbaric Oxygen Therapy, HBOT) dochodzi do wysycenia ciała tlenem w podwyższonej dawce. Tlen podawany pod ciśnieniem łatwiej rozpuszcza się w osoczu, co umożliwia mu szybsze dotarcie do komórek. Intensywnie odżywia wszystkie tkanki oraz narządy, pobudzając je do działania. Dzięki zwiększonej porcji tlenu usprawnia się transport krwi, a to z kolei wpływa na szybsze dostarczanie substancji odżywczych w miejsca, gdzie ich brakuje.

Jak komora hiperbaryczna wspomaga leczenie onkologiczne?

Hiperbaria stosowana samodzielnie nie jest w stanie wyleczyć z nowotworu, ale sprawdza się jako pomoc w konwencjonalnym leczeniu. Może w znaczący sposób zwiększyć jego efektywność. Ma to szczególne znaczenie u pacjentów onkologicznych, którzy przechodzą chemioterapię lub radioterapię. Obie metody niszczą komórki rakowe, ale jednocześnie osłabiają samych chorych. Jak komora hiperbaryczna wspomaga leczenie onkologiczne? Przede wszystkim wzmacnia osoby dotknięte rakiem. Poprawia ich samopoczucie oraz stymuluje układ immunologiczny do większej aktywności. Innymi słowy, daje ciału energię.

O prozdrowotnych właściwościach HBOT przekonało się już wielu specjalistów. Badacze doszli do wniosku, że warto połączyć klasyczne techniki z opcją, taką jak tlenoterapia, a leczenie raka może stać się bardziej skuteczne, a zarazem mniej inwazyjne dla organizmu pacjentów.

Tlenoterapia a leczenie raka

Ludzie borykający się z chorobą nowotworową mogą skorzystać z terapii kombinowanej będącej połączeniem klasycznych metod z hiperbarią. Dotleniony, co za tym idzie – silniejszy organizm może lepiej reagować zarówno na chemio-, jak i radioterapię. Dzięki temu leczenie będzie przynosić lepsze rezultaty, oprócz tego czas jego trwania może ulec skróceniu.